SKU CKIPC4MPTNV-12VDI CKIPC4MPTNV-12VDI
4MP NightView Turret AI Camera wActive Deterrence - CKIPC4MPTNV-12vDI
Product Rating Product Rating Product Rating Product Rating Product Rating 0 Reviews
Write a Review
Price:
  • Weight:
    3.00 LBS
  • Shipping:
    Calculated at Checkout
Key features
  • Color
1 Year Warranty
Adding to cart… The item has been added
! Special Order Information
Sale assistant
Contact our Sales Team for a tailored experience
Sign In for Dealer Pricing Become a BLVS Customer
Description
The CHeKT 4MP Night View AI turret Camera featuring a low-light night color lens that delivers full-color images even in darkness. Enhanced with warm white LEDs and flashing red/blue lights, it provides powerful visual deterrents to intruders. A built-in microphone and 3-watt speaker enable clear two-way audio communication, allowing for real-time interaction. The camera supports advanced AI analytics including intrusion detection, line crossing, loitering alerts, and people counting. With a 12V power output and onboard alarm input for direct sensor integration, plus an IP66-rated weatherproof housing, this camera is built for reliable outdoor protection in any environment.
Features:
  • On-board 3 watt Speaker & Microphone
  • 12v Power Output (for powering 12v devices)
  • 1 Alarm Input Zone (For alarm communition of wired sensors)
  • ONVIF Alarm Communication of Alarm Input Trigger
  • Video Analytics Rules (Intrusion, Line Crossing, Double Line Crossing, Loitering)
  • Dual Illumination - White Light & Red/Blue Active Deterrence
Technical Specifications
Color
White
Compliance
CE-EMC, EN IEC, FCC
Consumption
9.5W
Focal Length
2.8mm
Form Factor
Turret
IP Rating
IP66
Material
Aluminum Alloy, Plastic
Max Framerate
25/30fps
Megapixel
4MP
Resolution
2560x1440
Voltage
12VDC