SKU 254246EZBL1000 254246EZBL1000
Cat6 23/4PR SLD Plenum 1000ft - Blue 254246EZBL1000
Product Rating Product Rating Product Rating Product Rating Product Rating 0 Reviews
Write a Review
Price:
  • Weight:
    28.00 LBS
  • Shipping:
    Calculated at Checkout
Key features
  • American Wire Gauge
  • Conductor Type
  • Number of Pairs
  • Shielding
  • Nominal Impedance
  • Jacket Type
  • Insulation Type
  • Pull Tension
  • Bend Radius
  • UL Voltage Rating
Adding to cart… The item has been added
Sale assistant
Contact our Sales Team for a tailored experience
Sign In for Dealer Pricing Become a BLVS Customer
Description
West Penn 1000' Cat 6 network plenum cable. 23 AWG, 4 pair solid bare copper conductors, unshielded with an overall plenum jacket
Technical Specifications
American Wire Gauge
23
Bend Radius
1.125 in
Color
Blue
Compliance
Category 6 TIA/EIA 568.2-D, RoHS, CMP NEC UL
Conductor Type
Bare Copper
Dimensions
16 x 10.5 x 14.75
Insulation Type
Flouropolymer
Jacket Type
Flexible Plenum
Nominal Impedance
100 Ohm