SKU V-1048C-GY V-1048C-GY
High Efficiency Horn Talkback, Gray
Product Rating Product Rating Product Rating Product Rating Product Rating 0 Reviews
Write a Review
Price:
  • Weight:
    4.60 LBS
  • Shipping:
    Calculated at Checkout
Key features
  • Color
1 Year Warranty
Adding to cart… The item has been added
! Special Order Information
Sale assistant
Contact our Sales Team for a tailored experience
Sign In for Dealer Pricing Become a BLVS Customer
Description
Features:
  • This Horn is a Talkback intercom
  • Excellent for voice and music reproduction
  • Omni-directional mounting base
  • I-Beam clamp included
  • Indoor/outdoor use
  • High impact ABS housing
Technical Specifications
Color
Gray
Dimensions
7.38in H x 10.00in W x 10.40in D (18.75cm x 25.40cm x 26.42cm)
Dispersion
120° horizontal and 90° vertical
Frequency
275 Hz to 14 kHz
Impedance
45 Ohms
Material
ABS plastic, Polycarbonate
Mount Type
Wall Mount
Operating Humidity
0 to 95% non-condensing
Operating Temperature
-4 to +131 ºF (-20 to +55 ºC)
Package Weight
6.60lbs (2.97kg)
Sensitivity
9 mV into 45 Ohms