SKU HA-2120EN HA-2120EN
Long Range Horn Array Speaker 120W
Product Rating Product Rating Product Rating Product Rating Product Rating 0 Reviews
Write a Review
Price:
  • Weight:
    45.64 LBS
  • Shipping:
    Calculated at Checkout
Key features
  • Color
5 Year Warranty
Adding to cart… The item has been added
! Special Order Information
Sale assistant
Contact our Sales Team for a tailored experience
Sign In for Dealer Pricing Become a BLVS Customer
Description
Features:
  • Horn array for clear long-range voice projection
  • IP66-rated for harsh outdoor use
  • Weatherproof durability with double drip-proof design and saltresistant paint finish
  • Wide horizontal coverage for broad-area public address applications
  • Built-in high-pass filter for speaker protection
  • Optional mounting bracket for flexible installation
Technical Specifications
Color
White
Current
120W
Frequency
550 Hz-4.3kHz(-10 dB), 290Hz-8kHz(-20 dB)
IP Rating
IP66
Impedance
100 V line: 83 O (120 W)
Operating Temperature
-20 °C to +55 °C (-4 °F to 131 °F)
Sensitivity
113dB
Speaker Type
Horn Speaker
Terminals
3 Pole Ceramic Terminal