SKU US-48-500W US-48-500W
UniFi 48 Gigabit 24V/802.3af/at PoE 500W
Product Rating Product Rating Product Rating Product Rating Product Rating 0 Reviews
Write a Review
Price:
  • Weight:
    16.00 LBS
  • Shipping:
    Calculated at Checkout
Key features
Ambient operating humidity 5 to 95% noncondensing
Ambient operating temperature -5 to 40° C (23 to 104° F)
Button Factory reset
Dimensions 19.1 x 14.8 x 1.7" (485 x 374.6 x 43.7 mm)
ESD/EMP protection Air/contact: ± 24kV
Enclosure material SGCC steel
Sale assistant
Contact our Sales Team for a tailored experience
Sign In for Dealer Pricing Become a BLVS Customer
Description
Layer 2, PoE switch with (48) GbE, PoE+ and 24V passive PoE RJ45 ports, (2) 1G SFP ports, and (2) 10G SFP+ ports.
Technical Specifications
Ambient Operating Humidity
5 to 95% noncondensing
Ambient Operating Temperature
-5 to 40° C (23 to 104° F)
Button
Factory reset
Certifications
CE, FCC, IC
Dimensions
19.1 x 14.8 x 1.7" (485 x 374.6 x 43.7 mm)
ESD/EMP Protection
Air/contact: ± 24kV
Enclosure Material
SGCC steel
Forwarding Rate
104.16 Mpps
Management Interface
Ethernet In-Band
Max. PoE Wattage Per Port By PSE
24V Passive PoE: 17W PoE+: 34W
Max. Power Consumption
64W (Excluding PoE output)
Networking Interface
(48) GbE RJ45 ports (2) 1G SFP ports (2) 1/10G SFP+ ports
PoE Interface
(48) PoE/PoE+ (Pins 1, 2+; 3, 6-) 24V DC passive PoE (Pins 4, 5+; 7, 8-)
Power Method
Universal input, 100—240V AC, 50/60 Hz
Power Supply
AC/DC, internal, 500W
Shock And Vibration
ETSI300-019-1.4 Standard
Supported Voltage Range
100—240V AC
Switching Capacity
140 Gbps
Total Available PoE
500W
Total Non-blocking Throughput
70 Gbps
Voltage Range PoE Mode
24V Passive PoE: 20–27V PoE+: 50—57V